Yatak Odası Renk Seçimi

Renklerin ruh halinizi nasıl etkilediğini fark ettiniz mi? Yatak odası boyama fikirlerini düşündüğünüzde, doğru yatak odası boya rengi seçimi, ne hissettiğiniz konusunda büyük fark yaratacaktır. Ünlü psikoterapist Carl Jung ünlü renk psikolojisi kavramına öncülük etti. Renklerin özellikleri ve anlamlarıyla ilgilendi ve renklerin sanatın psikoterapisi için bir araç olabileceğine inanıyordu.

Bir yatak odası için hangi renklerin en iyi olduğu konusunda çeşitli kabuller olmasına rağmen, her insanın kendi tercih ve zevkleri vardır. Hayatınızda daima daha fazlasına ihtiyaç duyan birisi olabilirsiniz. Geleneksel kabulleri unutun, sevdiğiniz bir renk seçin ve duvarlarınızı boyayın.

Yatak Odası Boya Fikirleri ve Teknikleri

Yatak odasını boyamak, yatak odanızın stilini yükseltmenin ucuz yoludur. Odanıza maksimum tasarım efekti vermek için, duvarın seçilen bir bölgede boyanmasının ötesine geçin. Odanızı özelleştirmek için birçok yatak odası boyası fikirleri ve teknikleri vardır. Yatak odanızı bir sonraki seviyeye taşıyabilecek bazı seçenekler şunlardır:

Duvar Kalıpları

Eğer biraz maceraperest hissediyorsanız, boyama öncesinde dikdörtgen veya kare şekillerdeki duvar kalıplarını takarak duvara biraz derinlik katabilirsiniz. Duvar kalıpları, yatak odanıza eşsiz bir boyut efekti katmaktadır. Kontrast ve kalıplama için farklı renkler seçin.

Çizgi ve Desenler

Eşsiz bir efekt için, duvarlarınızı bir veya birkaç şerit halinde boyamayı deneyin. Şeritlerin üniform olması veya daima dikey olması gerekmez. Bir şerit yatay olarak veya bir desende pekala işinizi görebilir.

Metalik Duvar Boyası

Odanızın doğal olarak karanlık olması durumunda, metalik boyalar duvarlarınıza sıcak bir parlaklık kazandırır. Bunların uygulanması için birkaç kat boya gerekebilir, ancak son etkiye değerler. Aşağıdaki resimde duvar metalik bir çelik boya rengiyle boyanmıştır.

Tavanı boyayın

Yatak odası tavanını boyamak benzersiz bir görsel ilgi yaratabilir. Cesur bir görünüm elde etmek için, yatağınızın başlığını tavana kadar uzanan sürekli bir çizgi halinde boyayın, ortaya çıkacak görüntü kesinlikle hoşunuza gidecektir.

Sizin Renginiz Hangisi?

Aşağıdaki renklere bakın ve en sevdiğinizi seçin. Renk seçiminiz kişiliğiniz hakkında ne söylüyor ya da hayatınızda neye ihtiyacınız olduğu konusunda ipuçları alabilirsiniz.

Gri

Griyi seçerseniz, minimalist tasarım ve en son teknoloji ürünü araçlardan hoşlanıyor olabilirsiniz. Çok çalışıyorsunuz ve deşarj olabileceğiniz bir yatak odasına ihtiyacınız var. Neyse ki, gri sadece zamanın  çağdaş boyası ve gri duvarlar yatıştırıcı ve dinlendirici etkiye sahipler. Griyi seçmek, teknolojiyi veya hayatınızı basitleştirmenize yardımcı olacak yeni yolları tercih ettiğiniz anlamına gelir.

Sarı

Sarıyı seçiyorsanız, muhtemelen mükemmeliyetçi ve hayalperestsiniz. Oldukça entelektüel, soyut konular ve iş için büyük bir zihniniz var. Çok karizmatik ve insanları rahat hissettiren bir yanınız var. Sarı rengi seçmek, rahatlamak, düşünmek ve hayal etmek için kendinize daha fazla zaman ayırmanız gerektiği anlamına gelir.

Yatak odasının tümünün parlak sarı renkte boyamak konusunda emin değilseniz şu ipuçlarını deneyebilirsiniz:

– Sadece bir duvarı sarı renkte boyayabilirsiniz.
– Davetkâr bir yatak odası için sarı tonları altın sarısına yaklaştırın.
– Yatak takımları veya aksesuarlar için aksan rengi olarak sarı kullanın.

Turuncu

Turuncu sevenler son derece sosyal ve korkusuzdur. Macerayı, seyahat ve toplantı insanlarıdır. Turuncu yatak odası duvarları sıcaktır ve coşku uyandırır. Çağdaş tasarımda en çok tercih edilen renklerden biridir. Turuncuyu seçerseniz, hayatınıza biraz eğlence katmanın (ve yatak odası duvarlarına) vakti geldi.

Mavi

Mavinin pek çok tonu tercih edilebilir, ancak mavi severlerin çoğunun ortak noktası vardır: barış ve uyum ihtiyacı. Mavi seçerseniz, sadık, hayat boyu yanınızda olan arkadaşlarınız vardır. Temiz ve düzenli bir alanı tercih etmek eğilimindeyseniz, mavi seçerseniz, yalnızca duvarlarınızı boyamayı unutmayın, aynı zamanda yatak odanıza biraz ekstra bir depolama alanı ve aksesuarlar ekleyin. Evde mavi bir yatak odası sizi fazlasıyla dinlendirecektir. Özellikle turkuaz mavisi mükemmel bir tercih olabilir.

Kahverengi (Mocha)

Mocha’nın seçilmesi, gerçekçi ve dürüst olduğunuz anlamına gelir. Güvenilir ve kendine güvenen insanları kendinize çekebilirsiniz. Evinizin süslemesiyle oluşan basit yaşam lükslerini ve sevgiyi takdir edersiniz. Mocha’yı seçmek, yavaşlamanıza ve doğada daha fazla zaman geçirmeniz anlamına da gelir. Bunu göz önünde bulundurun.

Siyah

Siyah renk seçiminiz ise, renk gibi gizemli ve çekici görünür. Prestij ve güç sizin için önemlidir. Güçlü, bağımsız ve özdisipline sahipsiniz. Siyah, aşk, mahremiyetine önem veren insanlar için mükemmel renktir. Siyahı seçtiyseniz kendinize, kişisel ve iş ilişkilerinizde dengeli ve kontrollü hissetmek için daha fazla sınır koymanız gerekip gerekmediğini kendinize sorun.

Yeşil

Renk seçimi eğer yeşilse, sabırla tanıştınız demektir. Yeşil en rahatlatıcı renk olarak kabul edilir. Birçok insan, stressiz bir ortam yaratan yeşilin pek çok tonunu tercih eder. Son zamanlarda hayatın biraz kaotik mi? Bu yeşil seçmiş olmamanızdan kaynaklanıyor olabilir. Yeşili seçin ve sakin, zen bir yatak odası yaratın.

Ayrıca çevre dostu bir oda istiyorsanız su bazlı  ve kimyasal içermeyen boyalar seçin. Sağlınız her şeyden önce gelir.

Siz hangi rengi tercih ettiniz?

 

kaynak: http://freshome.com/bedroom-paint-ideas/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*