Yatak Odalarınızı Konforlu Hale Getirmenin 5 Yolu

Merhabalar. Pek çok kişi için yatak odası sadece yatma yeri olarak kullanılsa da yavaş yavaş bu yatma alanlarının da dekorasyonuna özen gösterilmeye başlandı. Yatak odası dekorasyonunun yanında yatak odalarının konforu sizin uyku düzeninizi derinden etkiler. Hiç kimse rahatsız bir yatakta uyumak istemez. Konforu sadece yatak kalitesi de etkilemez. Dekorasyonun psikolojik etkileri de ruh halinizi etkileyecektir.

Yatak odası dekorasyonunda doğru dengeyi bulmak önemlidir.

1. Yüksek Tavanlar

Tavanların yüksek olması özellikle kapalı ve dar alan korkusu olanları oldukça rahat hissettirecek bir öneridir. Bunun dışında yatak odasını daha büyük ve ferah gösterecektir.

2. Sade Tasarım

Tasarım bir yatak odasının olmazsa olmazlarındandır. Çok karmaşık tasarımlar ve cırtlak renkler gözü yorar. Ayrıca psikolojik olarak bu karmaşıklık zihni de yoracaktır.Mümkün olduğunca karmaşık tasarımlardan uzak durmak gerek.

3. Yatak Konforu

Yataklar rahat bir uykunun ön şartıdır. Özellikle ortopedik yatak tercihleri, sık değiştirilen çarşaf ve nevresimler kaliteli bir uyku sağlar. Ayrıca çok yüksek yataklar dekorasyon açısından artık çok tercih edilen fikirlerden değildir.

4. Renkler ve Tablolar

Uykuya dalmak için TV karşısında uyuklamak uyku kalitesini olumsuz etkiler. Elektromanyetik etkileri sebebiyle uyku alanımızın çok yakınında televizyon ve cep telefonu olması doğru değildir. Bunun yerine bakış yönünde sade bir tablo veya manzara müsaitse bir cam olması uyku kalitesini olumlu etkiler. Ayrıca kapalı duvar renklerinden çok yatak odalarına uygun açık veya pastel renkler tercih edilmelidir.

  

5. Aydınlatma

Yatak odası aydınlatmaları da yatak odası dekorasyonunda önemli yer tutar. Çok parlak ışıklardan, led aydınlatmalardan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Gün ışığından maksimum yaralanılacak şekilde oda içi dekorasyon yapılmalı aydınlatma üniteleri de parlak değil daha loş ışıklardan seçilmelidir.

  

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*