Küçük Alanları Etkili Kullanmak İçin 10 Parlak Fikir

Küçük apartman dairelerine sahipseniz mümkün olduğunca dar alanda iyi işler çıkarmak istersiniz. Bugünkü konumuz da küçük alanlarda harikalar yaratabileceğiniz fikirlerle ilgili.

1.Doğal Işığın Gücünü Kullanın

Doğal ışık alan evlerde odalarda ya da ofislerde çalışmak daha doğrudur. Çünkü doğal ışık florasan ışığın yarattığı kapalılık duygusunu bastırır. İlham vericidir ve daha ferah hissettirir.

Özellikle odalarınızda gün ışığı çok önemlidir. Gün ışığını yetersiz alan bir oda daha kasvetli ve boğuk hissettirir. Çalışma odalarınızı ya da en sık oturduğunuz odaları koyu renk perdelerle boğmamanızı öneriyoruz.

2. Ayna Kullanın

Aynalar yarattığı derinlik hissi bakımından çokça başvurulan yöntemlerden birisidir. Derinlik ve parlaklık katmasının yanında oldukça dekoratif  bir görünüm de katar. Ayrıca giysilerinizi düzeltirken, saçınızı kontrol ederken pek çok sefer aynaları kullanırız.

3. Hafif Renkler Kullanın

Koyu renk duvarlar klostrofobik etkiler yaratabilir. Kendinizi kötü hissettiğiniz günlerde koyu renk duvarlar sizi daha da dibe çekecektir. Bu yüzden duvarlarda mümkün olduğunca hafif ve pastel renkler kullanın. Duvar kağıdı da kullanabilirsiniz fakat çok desenli modeller yine istediğiniz derinlik ve genişlik hissini oluşturmayacaktır.

Renklerin duvar boyası olarak kullanımında psikolojik etkilerini unutmayın. Örneğin kırmızı renk agresiflik, heyecan, aşk gibi etkiler uyandırırken beyaz renk dinginliği,sakinliği ve yaratıcılığı simgeler. Renklerin gücünü kullanın!

4. Tavanınızı Boyayın

Pek çoğumuz tavanlarımızı klasik renk beyaza boyarız. Aslında beyaz tercih olarak en doğru renktir. Bunun yanında farklı odalarda daha farklı renkler denenebilir. Örneğin banyo tavanınızı okyanus mavisine, yatak odanızın tavanını petrol yeşiline boyayabilirsiniz. Farklı renkteki tavanlar hem şık duracak hem de size farklı bir enerji katacaktır. Bunun yanında asma tavan da denenebilir.

5. Büyük Döşeme Mobilyalardan Kaçının

Büyük ve hantal mobilyalar kapalı bir hava katar ve ayrıca alan kazanmanıza da yardımcı olmaz. Mümkün olduğunca az ama işlevsel mobilyalar kullanmalısınız. Hatta aynı anda birkaç amaç için kullanılabilecek mobilyalar seçmek çok daha faydalı olacaktır.

6. Hayalet Sandalyeler

Hayalet sandalyeler şeffaf plastikten yapılan ince ama dayanıklı ürünlerdir. Hem az yer kaplar hem de misafirlerinize belki de hiç görmedikleri bir sürpriz yapabilirsiniz.

7. Banklar

Küçük oturma alanları için bank kullanmak sandalye fazlalığı için bir çözüm olabilir. Özellikle mutfakta 4 kişilik bir yemek için 4 adet sandalye ve bir masa gerekecekken iki adet bank ve bir masa ile kolayca bu durum çözülebilir. Taşınabilir bir bank da istediğiniz odada farklı bir görünüm katar.

8. Yeni Depolama Alanları Yaratın

Her evde bir miktar alana ihtiyaç duyarız. Her an kullanmadığımız eşyaları yerleştirmek, misafir geldiğinde çıkarmak üzere saklayacağımız tabak ve benzeri aletler olabilir. Bu yüzden hem gözden uzak hem de fazladan yer kaybetmeden yeni alanlar oluşturabilirsiniz.

9. Kapanabilir Masa

Özellikle stüdyo tipi bir dairede oturuyorsanız. Masaları kesinlikle çok amaçlı kullanmalısınız. Hatta açılır kapanır masalar hem masa hem de harika birer çerçeve rolü oynayabilir.

10. Merdiven Altı Depolama Alanları

Dairenizin içinde merdivenle çıkılan bölümler olabilir. Bu bölümlerin altını kendi hayatına terk etmektense çekmece, dolap gibi yepyeni depolama araçları için kullanabilirsiniz. Ayrı bu sayede kenarlarında birikebilecek toz ve kirden de kurtulmuş olursunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*