İskandinav Dekorasyon Stilleri

Yeniden merhaba. Aydınlık zeminler ve bol miktarda ahşap.. Evinizin İskandinav tarzında olmasını istiyorsanız, bu iki madde ilgilenmeniz gereken ilk önemli noktadır. 1950 yılına kadar İskandinav ev tasarımı dünyada kabul görmedi, ancak 1950’den beri işler değişti.

İskandinav dekorasyon tarzı; işlevsellik, basitlik, çok fazla ayrıntı olmadan sade çizgilerle anılır. Bu iç tasarım tarzı beyaz ve ahşap kullanımı gibi parlak renklerin kullanılması ile karakterize edilir. Doğal ışığa büyük önem verilmektedir. En ünlü İskandinav tasarımcıları Hans Wegner, Alvar Aalto ve Arne Jacobsen‘dır. Yaratıkları tarzlar bugün hala çok popülerdir.

İskandinavlar gibi bir ev dekorasyonu tasarladığınızda, katlar daha açık renk veya beyaz olacak ve neredeyse daima ahşap olacaktır. Duvarlar beyaz, gri, açık mavi veya krem, bazı diğer renkler tercih edilir ve renkli tasarımlar sadece yastıklar veya bazı küçük detaylar için kullanılmaktadır. Ayrıca İskandinavlar genellikle bir duvarda retro tarzda duvar dekorasyonları ve duvar kağıtları tercih ederler.


Malzemeler hakkında konuşmak gerekirse, ahşap kesinlikle hakim malzemedir ve çoğunlukla zeminden tavana kadar kullanılır. Taş da yine sık kullanılan malzemelerden biridir. Ahşap malzeme orijinal renginde olmalı ya da çoğunlukla beyaz renkli olmalıdır. Ahşap odaya sıcaklık katar. Düzenlemenin bu yönü için hem mimaride hem de mobilyada açık ve sade çizgiler karakteristiktir. Ve ağır dekoratif unsurlar kullanılmaz. Bu evlerde, oda sıcağını veren çok az süsleme, bazen de renkli mumlar bulunur. Yani, İskandinav yaşam için işlevsiz olan eşya ve ekipmanlara yer yoktur.


Kuzey bölgeler soğuktur ve şömine bu bölgelerde önem kazanmaktadır. Şömine, odanın köşesinde, duvarın ortasında yer alır. Salon dışında yatak odasında da, oturma odasında da şömineler yer alabilir.

İskandinavlar doğaya çok önem verir ve en küçük dairelerde bile çiçek büyütmek veya mangal yapmak için kullanılan teraslara sahiptirler. Balkonlarında beyaz ve diğer benzer açık renkler hakim, ara sıra efektif detaylarda kullanılan parlak renkler de tüm alanı tazeler. Bu bir masa örtüsü, battaniye, yastık olabilir.

Minimalizmin de öncü uygulamalarından olan  bu İskandinav tarzı dekorason stillerini siz de beğendiniz mi?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*