İngiliz Tarzı Dekorasyon Stili Yaratmak

Yeniden merhaba. Bu konumuzda İngilizlerin ünlü ev dekorasyon fikirlerine göz atacağız ve evimizi nasıl İngiliz tarzı dekore edebiliriz bunu göreceğiz. Daha önce İskandinav tarzı ev dekorasyonu ve İtalyan tarzı ev dekorasyon fikirlerini paylaşmıştık. Farklı kültürlere ait dekorasyon fikirlerine göz atmak isterseniz bu konulara göz atmanızı tavsiye ederiz.

Şimdi konumuza gelelim. İngiliz ev dekorasyon stili son yıllarda teknoloji ve modaya uygun olarak oldukça büyük değişimlere uğradı. Her ne kadar klasik İngiliz tarzında ev dekorasyonları görsek de modern mimariye çağa uygun tasarımlar da görmek mümkün.

İngiliz dekorasyon tarzı, aristokratizmin, daha rafine bir tarzın, lüksün iç içe olduğu bir tarzdır. Bu eğilim klaasikleşmeye benzer.  Geleneklere, doğallığa ve işlevselliğe olan sıkı bağlılığı nedeniyle tercih edilebilir dekorasyon fikirlerindendir.

İngiliz ev dekorasyonları çeşitli karakteristik özellikler gösterirler.

İngiliz iç mekanlarının karışıklıklarını anlamak için en azından bu tarzın pek çok eski tarzın bir karışımı olduğunu anlamak gerekir. Gerçek şu ki, bu stil yönünün oluşturulması sırasında İngiltere imparatorluk sömürgesiydi ve kültürlerini diğer insanlara özgü geleneklerle zenginleştirmek konusunda oldukça açıktı. Kültürel alışverişin en büyük yansıması tam da evlerinin dekorasyonunda bulundu. İngiliz mimarisi ve iç dekorasyon stili böylece pek çok eski ve yeni tarzın bir karışımı denilebilir.

Viktorya Dönemi

Başlangıçta Viktorya dönemi olarak görülebilir. İç mekanlarda, eski Yunan mimarisi ve kültürel kanunları ile Roma İmparatorluğu’nda kullanılan dekorasyon esintileri görülebilir.

Simetri


İngiliz tarzı evler, kırık çizgilerin yokluğunu ve Georgia dönemi form ve objelerin muhteşem simetrisini yansıtır. Oldukça elegan eşyalar, basit ama şık nesneler İngiliz evlerin vazgeçilmez ögelerindendir.

Eklektik

Farklı stilist eğilimlerin bir karışımıyla kendini gösterir. Victoria dönemi mimari dekorasyonun iç mekanlarının karakteristik bir özelliğidir.

Mobilya yoğunluğu


İngiliz iç mekanında daima çok sayıda mobilya var. Alanın sınırlı olduğu yerlerde bu mobilyalar oldukça sıkışıktır fakat karışık yaratmaz.

Düzen

İngiliz tarzında odalar, işlevselliğe göre bölünmüştür. Salon, yemek odası ve kütüphane – odalar her zaman farklıdır ve kesinlikle evin içindedir.

Kumaşların Bolluğu


İç mekanda İngiliz stilinin varlığı, kumaşlardan bir dokuma ile duvarların döşemesine kadar geniş bir aksesuar yelpazesi sunar. Bu yönde geleneksel malzeme yoğun olarak pamuktur ve çiçek baskısı ile üretilmiştir.

Pahalı malzemeler


Mobilya ve dekorasyon işleri sadece değerli bir ağaçla yapılır: meşe, kırmızı ceviz ağacı. Yine oyma dekorasyon sıklıkla kullanılır.

Siz de İngiliz oda ve ev dekorasyonunu yansıtan bu fikir ve fotoğraflara göz atabilir, ilham alarak kendi tarzınızı oluşturabilirsiniz. Keyifli günler dileriz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*